გაკვეთილის გეგმა -1
საგანი: რუსული
ენა
საფეხური/კლასი - საბაზო საფეხური VII-კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
21 მოსწავლე(არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს
სპეციალურ მიდგომას)
გაკვეთილის
თემა : как я заблудился
გაკვეთილის მიზანი- მოსწავლემ შეძლოს ტექსტში მთავარი
და მეორე ხარისხოვანი ინფორმაციის გამოყოფა. პერსონაჟთა განწყობილებების თვისებების
და გრძნობების ამოცნობა.
წინარე ცოდნა - მოსწავლე ასახელებს ტრანსპორტის სახეობებს, უცხო სიტყვებს
იყენებს შესაბამის კონტექტში, ასახელებს ქალაქებს, სოფლებს, დროს.
რესურსები - მასწავლებლის მომზადებული ბარათები კითხვარებით
, სამუშაო ფურცლები, საწერი კალამი,ფლომასტერები, სახელმძღვანელო .
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან: გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს რუსული ენის მეშვიდე კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი
შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული
სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
გაკვეთილის
მსვლელობა:
#
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო
რესურსები(რეურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
1
|
აქტივობა
# 1 გაკვეთილის მიზნის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
საორგანიზაციო
საკითხების მოგვარების შემდეგ,მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის მიზანს
და შეფასების კრიტერიუმებს.
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის მიმდინარეობისას
რაზე გაამახვილონ ყურადღება და
რომელი კრიტერიუმებით შეფასდებიან.
|
ვერბალური
|
საერთო
საკლასო მუშაობა
|
ფორმატზე დაწერილი
მიზნები და შეფასების რუბრიკები და კრიტერიუმები.
შეფასების რუბრიკები და კრიტერიუმები შესაბამისობაშია
ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთან.
|
3 წთ
|
2
|
აქტივობა #2 წინასწარ
(წინარე ცოდნის გააქტიურება)
საშინაო დავალების შემოწმება. წინა გაკვეთილზე მასწავლებელს
მისცემული აქვს მოსწავლეებისათვის ისეთი შინაარსის დავალება ,რომელიც მოსწავლეებს
შეამზადებს ამ გაკვეთილისთვის მოსწავლეები ერთობლივად განიხილავენ დავალებას, განხილვის პარალელურად მასწავლებელი სვამს კითხვას:
როგორ ჩავიდე სოფლიდან ქალაქში?
და სთხოვს მოსწავლეებს გამოთქვან ვარაუდები, ვარიანტები
|
კითხვა-პასუხი
ვარაუდების გამოთქმა.
ეს მეთოდი ხელს უწყობს მოსწავლეთა ჩართულობას და მოტივაციის შენარჩუნებას ამავდროულად, ავითარებს საკუთარი აზრის გამოხატვისა და აზროვნების უნარს;
|
საერთო საკლასო
|
რუსული ენის სახელმძღვანელოდან
სავარჯიშოები.
ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს
ახალი თემისათვის კონტექსტის შექმნაში
|
12-წთ
|
3
|
აქტივობა#3 -განმავლობაში ( ახალი მასალის მიწოდება)
მასწავლებელი
კითხულობს ტექსტს ნელა და მოსწავლეებს თხოვს იყვნენ ყურადღებით და კითხვის რეჟიმში
ამოწერონ უცნობი სიტყვები რომლის თარგმანს ისურვებდნენ მასწავლებლისაგან.
ტექსტი
წაკითხვის შემდეგ მასწავლებელი თარგმნის მოსწავლეების მიერ ამოწერილ სიტყვებს და
წინადადებებს.
|
გააზრებული კითხვა , მოსმენა, თარგმნა.
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელოში მოცემული ტექსტი.
|
10- წთ
|
აქტივობა#4- შემდეგ (გაწაფვა)
მასწავლებელი
ყოფს კლასს ჰომოგენურ ჯგუფებად(ნაკლები მზაობის,საშუალო
მზაობის, მაღალი მზაობის)
თითოეულ ჯგუფს
ევალება ტექსტიდან უპასუხონ კითხვებს,რომელიც ურიგდებათ ბარათების სახით. ბარათებში
მოცემულია შემდეგი კითხვები:
1. სად
და როდის ჩაფრინდა ალექსეი;
2. როგორი
ამინდი იყო;
3. რით
გადაწყვიტა მისულიყო სასტუმრომდე;
4. სად
მდებარეობდა სასტუმრო;
5. რამდენი
წუთის მერე მიხვდა ალექსეი რომ ტრანსპორტში
რომელშიც ის ჩაჯდა არ მიდიოდა ცენტრამდე;
6. რამდენი
წუთის განმავლობაში მიდიოდა მოსკოვის მიმართულებით;
7. როგორ
მიაღწია სატუმრომდე;
8.სად დატოვა ალექსეიმ თვისი ბარგი;
9. როგორ ხასიათზე იყო ალექსი ბოლოს რომ მიაგნო სასტუმროს.
|
ზეპირი მეტყველება
|
ჯგუფური
|
ბარათები კითხვარებით გათვალისწინებული
ყველა მზაობის მოსწავლეებისათვის.
ეს რესურსი
ეხმარება მოსწავლეებს ამოიცნონ ტექსტში მთვარი თემა
და ფაქტობრივ ინფორმაცია.
|
10-წთ
|
|
აქტივობა#5 უკუკავშირი
მასწავლებელი
მოსწავლეებს ურიგებს თვითშეფასების კითხვარს: ,,შეამოწმე შენი თავი“
ამ აქტივობით
მასწავლებელი გაიგებს,ვინ როგორ მიაღწია დასახულ მიზანს,ვის ჭირდება შემდგომი დახმარება;ამას
იგი შემდეგი გაკვეთილების დაგეგმვისას გაითვალისწინებს.
|
წერითი
|
ინდივიდუალური
|
თვითშეფასების კითხვარი.
ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს უკუკავშირის მისაღებად.
|
5
წთ
|
|
აქტივობა #6
მოსწავლეებს აძლევს საშინაო
დავალებას უნარების და შესაძლებლობების მიხედვით
ამ აქტივობის მიზანია დამოუკიდებელი მუშაობის უნარ-ჩვევების განვითარება
შესაძლებლობებისა
და უნარების შესაბამისად.
აქტივობა#7 შეფასება განმსაზღვრელი
|
ვერბალური
ვერბალური
|
მთელი კლასი
ინდივიდუალური
|
მოსწავლეებმა დაწერონ თხზულება ან შესრულონ ნახატი მსგავსი ისტორიით.
ეს რესურსი ეხმარება
მოსწავლეებს ქონდეთ არჩევანის
საშუალება დავალების შესრულებისას უნარებისა და შესაძლებლობების შესაბამისად.
შეფასების სქემა: ,,ტექსტის ანალიზი’’
განსაზღვრავს მიზნის მიღწევის ხარისხს.
|
2 წთ
3 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
უცხ.ს.II.
12. მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს და გაიგოს შემეცნებითი
ტექსტი სხვადასხვა თემაზე(კულტურისა და საბუნებისმეტყველო სფეროებიდან)
შედეგი მიღწეულია
თუ მოსწავლე:
ამოიცნობს მთვარ თემას/საკითხებს
უცხს.II.13
მოსწავლეს შეუძლია წაიკითხოს
და გაიგოს თხრობითი ტექსტი ( ცხოვრებისეული ისტორია, მოგონება, დღიური) შედეგი თვალსაჩინოა
თუ მოსწავლე:
ა) ამოიცნობს
პერსონაჟთა განწყობებს,გრძნობებს, თვისებებს
ბ) ამოიცნობს
მოქმედებათა დროს და ადგილს
დანართი#1
შეფასების სქემა ,,ტექსტის ანალიზი’’
შეფასების სქემა ,,ტექსტის ანალიზი’’
კრიტერიუმები
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
მოსწავლეებმა შეძლონ მოცემული ინფორმაციის გაგება
|
ვერ იგებს ინფორმაციას
|
უჭირს ინფორაციის გაგება
|
ვერ იგებს სრულყოფილად
|
იგებს სრულყოფილად
|
შეძლოს ფაქტობრივი ინფორმაციის ამოკრება
|
ვერ გამოთქვამს ზმნებს,ვერ ასახელებს ვინ რას მოქმედებს დილით საღამოს
|
გამოთქვამს ზმნებს მაგრამ გამოთქმისას უშვებს შეცდომებს
|
გამოთქვამს ზმნებს, ასახელებს დილით დღისით და ღამე მოქმედების აღმნიშნვნელ
ზმნებს, მაგრამ უშვებს ელემენტარულ შესცდომებს.
|
სიზუსტით გამოთქვამს ზმნებს, დილით ღამე მოქმედების აღმნიშვნელ ზმნებს
|
მეტყველება
|
ვერ მეტყველებს/ არ ცდილობს იმეტყველოს
|
ცდილობს იმეტყველოს გაკვეთილზე შესაბამისი ტერმინების გამოყენებით
|
მეტყველებს მაგრამ უშვებს შეცდომებს
|
სწორად მეტყველებს
|
გაკვეთილის გეგმა -2
საგანი: რუსული
ენა
საფეხური/კლასი - საბაზო საფეხური VIIკლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
19 მოსწავლე(არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს
სპეციალურ მიდგომას)
გაკვეთილის
თემა : მოგზაურობა
გაკვეთილის მიზანი-მოსწავლემ შეძლოს ტექსტის წაკითხვა ,განიხილოს გაანალიზოს
ტექსტში მოცემული მთავარი თემა და ამოიცნოს ფაქტობრივი ინფორმაცია
წინარე ცოდნა : -მოსწავლეებს აქვს ლექსიკური მარაგი, იციან
ქვეყნების დასახელება ,არჩევენ ქალაქებსა და დედაქალაქებს .იციან ჩვენებითი ნაცვალსახელების
это, этот, эта გამოიყენება შემდეგ გამონათქვამებთან. Скажите, пожауста ! вы не скажите?
შეფასება - განმსაზღვრელი ,,ტექსტის გაანალიზება“
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს რუსული ენის მეშვიდე კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი
შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული
სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
გაკვეთილის
მსვლელობა:
#
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო
რესურსები(რეურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
1
|
აქტივობა
# 1 გაკვეთილის მიზნის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
საორგანიზაციო
საკითხების მოგვარების შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის მიზანს
და შეფასების კრიტერიუმებს.
მოსწავლეებს ეცოდინებათ გაკვეთილის მიმდინარეობისას
რაზე გაამახვილონ ყურადღება და
რომელი კრიტერიუმებით შეფასდებიან.
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო
|
შეფასების რუბრიკები.
|
3 წთ
|
2
|
აქტივობა #2 წინასწარ
(წინარე ცოდნის გააქტიურება)
საშინაო
დავალების შემოწმება(წინა გაკვეთილზე მასწავლებელს მიცემული აქვს მოსწავლეებისათვის
ისეთი შინაარსის დავალება რომელიც შეამზადებს ამ გაკვეთილისთვის.
|
კითხვა-პასუხი
ეს მეთოდი ხელს უწყობს მოსწავლეთა ჩართულობას და მოტივაციის შენარჩუნებას.
|
საერთო საკლასო
|
დაფზე წინასწარ არის გამოკრული
ფერად ფორმატის ფურცლებზე დაწერილი
ლექსიკური ფრაზები.
ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს იყოს თანმიმდევრული და არ გამორჩეს
საკვანძო ჩართულობა. შეუნარჩუნებს მოტივაციას და შეამზადებს მოსწავლეებს ახალ გაკვეთილზე
გადასასვლელად.
|
12-წთ
|
3
|
აქტივობა#3 -განმავლობაში ( ახალი მასალის მიწოდება)
კლასი გაიყოფა
ორ ჯგუფად ,მათ მიეცემათ ახალი უცხო ტექსტი ,რომელიც შეიცავს ინფორმაციას ქვეყნის
დედაქალაქებზე ,მთვარ მოედნებსა და ქუჩებზე, მუზეუმსა და თეატრებზე. მათი მიზანია
დაახარისხონ ინფორმაცია და გააკეთონ პრეზენტაცია. ვირტუალურად იმოგზაურონ ამ ქალაქებში
როგორც ტურისტებმა და დაათვალიერონ ისტორიული ადგილები და ხელოვნების ნიმუშები
|
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
თაბახის ფურცლები, ამობეჭდილი ტექსტები პარიზზე, ლონდონზე, პეტერბურგზე.
ეს აქტივობა ეხმარება მოსწავლეებს განამტკიცონ ჯგუფური მუშაობის უნარ
ჩვევები, ტექსტიდან შეძლონ სჭირო ინფორმაციის მოძიება და პრეზენტაციის გაკეთება.
|
15- წთ
|
აქტივობა#4- შემდეგ (გაწაფვა)
პრეზენტაციის შემდეგ მოსწავლეებს ურიგდებათ
გამსვლელი ბარათები სადაც დაწერენ სურვილებს თუ სად ვისთან ერთად იმოგზაურებენ ,სად
და რომელ ქვეყანაში ისურვებდნენ ცხოვრებას.
|
წერა
|
ინდივიდუალური
|
მოსწავეელბს ექნებათ საშუალება გამოხატონ საკუთრი სურვილები
|
10-წთ
|
|
აქტივობა#5
საშინაო დავალება
მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს
: აირჩიონ მათთვის სასურველი ქვეყანა და აღწერონ იგი.
|
ვერბალურ
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს წყვილებში მოიფიქრონ რომელ ქვეყანაში
იმოგზაურებენ და აწერონ მათი ღირს
|
მთელი კლასი
|
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს წყვილებში მოიფიქრონ რომელ ქვეყანაში
იმოგზაურებენ და აწერონ მათი ღირსშესანიშნაობები და შემდეგ გაკვეთილზე წარმოადგინონ
საკუთარი რესურსები
|
2 წთ
|
|
აქტივობა # 6 შეფასება
განმსაზღვრელი
|
ვერბალური
|
ინდივიდუალური
|
შეფასების სქემა ტექსტის ანალიზი.
ეს რესურსი განსაზღვრავ მიზნის მიღწევის ხარისხს
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
უცხ.ს.II.
22.
მოსწავლე ფლობს
ფონოლოგიურ უნარ-ჩვევებს
შედეგი მიღწეულია
თუ მოსწავლე:
გასაგებად მეტყველებს, ზეპირად კითხვისას იცავს უცხოური
ენისთის დამახასიეთებელ ინტონაციას, ჟღერადობას , აქვს სათანადო გამოთქმა.
უცხ.ს.II.
23.მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა
შედეგი მიღწეულია
თუ მოსწავლე:
სვამს და პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე( მაგ.
დედაქალაქები, ქალაქები, მუზეუმები, მოედნები, , ქუჩები და ა.შ)
დანართი#1
შეფასების
სქემა ,,ტექსტის ანალიზი ’’
კრიტერიუმები
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
ტექსტის
მიხედვით
მთავარი თემის
გადმოცემა
|
ვერ გადმოსცემს მთავარ თემას
|
უჭირს მთავარი თემის გადმოცემა
|
ვერ გადმოსცემს მთავარ თემას
სრულყოფილად
|
სრულყოფილად გადმოსცემს მთავარ
თემას
|
ტექსტში ფაქტობრივი ინფორმაციის ამოცნობა
|
ვერ ამოიცნობს ტექსტში ფაქტობრივ ინფორმაციას
|
ცდილობს ამოიცნოს ტექსტში ფაქტობრივი ინფორმაცია
|
ამოიცნობს ფაქტობრივ ინფორმაციას , მაგრამ უშვებს შეცდომებს
|
სრულყოფილად ამოიცნობს ტექსტში ფაქტობრივ ინფორმაციას
|
გაკვეთილის გეგმა-3
საგანი: რუსული
ენა
საფეხური/კლასი - საბაზო საფეხური VI-კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა:
22 მოსწავლე(არცერთი მოსწავლე არ საჭიროებს
სპეციალურ მიდგომას)
გაკვეთილის
თემა : გაცნობა
გაკვეთილის მიზანი- მოსწავლე შეძლებს დიალოგის წარმართვას;
შეძლებს დასვას და უპასუხოს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე.
წინარე
ცოდნა -
აქვთ ლექსიკური მარაგი მაგ: იციან პროფესიების
დასახელება, არჩევენ ფერებს, იციან მისალმება-დამშვიდობება, ადამიანის აღნაგობის აღწერა, იციან ტანისამოსის და ფეხსაცმელის დასახელება, სქესის დასახელება და. ა.შ
შეფასება - განმსაზღვრელი ,,დიალოგის წარმართვა“
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან
გაკვეთილის გეგმა გამომდინარეობს რუსული ენის მეშვიდე კლასის საგნობრივი პროგრამიდან , მისაღწევი
შედეგები გამომდინარეობს გაკვეთილის მიზნიდან. გაკვეთილის სასწავლო მიზანი შეესაბამება ეროვნული
სასწავლო გეგმის საგნობრივი პროგრამის შედეგებს და ინდიკატორებს.
თემა სრულად შეესაბამება კალენდარულ გეგმას.
გაკვეთილის
მსვლელობა:
#
|
აქტივობის მიზანი და აღწერა
|
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა
|
სასწავლო
რესურსები(რესურსების მიზანშეწონილობა სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
|
დრო
|
1
|
აქტივობა # 1 გაკვეთილის მიზნის და შეფასების რუბრიკის გაცნობა
საორგანიზაციო საკითხების მოგვარების შემდეგ მასწავლებელი
მოსწავლეებს აცნობს გაკვეთილის მიზანს და შეფასების კრიტერიუმებს.
მოსწავლეებს
ეცოდინებათ გაკვეთილის მიმდინარეობისას რაზე გაამახვილონ ყურადღება და
რომელი
კრიტერიუმებით შეფასდებიან.
|
ვერბალური
|
საერთო საკლასო მუშაობა
|
ფორმატზე დაწერილი მიზნები და შეფასების რუბრიკები
და კრიტერიუმები.
შეფასების
რუბრიკები და კრიტერიუმები შესაბამისობაშია ე.ს.გ მისაღწევ შედეგებთან.
|
3 წთ
|
2
|
აქტივობა #2
წინასწარ (წინარე ცოდნის გააქტიურება)
საშინაო დავალების
შემოწმება
მასწავლებელს
საშინაო დავალებად მიცემულ აქვს ლექსიკური
ერთეულები (юбка,брюки, девочка, мальчик, машина, лето, шорти, блузка),რომლის მიხედვით
მოსწავლეებს უნდა დაეწერათ მარტივი წინადადებები.
ეს აქტივობა
ხელს უწყობს მოსწავლეთა ჩართულობას და მოტივაციის
შენარჩუნებას და შეამზადებს მოსწავლეებს ახალ მასალაზე გადასასვლელად.
|
კითხვა-პასუხი
ეს მეთოდი ხელს უწყობს მოსწავლეთა ჩართულობას და მოტივაციის
შენარჩუნებას.
|
საერთო საკლასო
|
დაფზე წინასწარ
არის გამოკრული ფერად ფორმატის ფურცლებზე დაწერილი ლექსიკური ფრაზები თვალსაჩინო
ნახატები.
ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს. იყოს თანმიმდევრული
და არ გამორჩეს საკვანძო საკითხები.
|
12-წთ
|
3
|
აქტივობა#3
-განმავლობაში ( ახალი მასალის მიწოდება)
მასწავლებელი აჩვენებს რეკლამის/ვიდეოს
პირველ ნაწყვეტს 00:05 წ. ხმის გარეშე. ნახვის შემდეგ სთხოვს მოსწავლეებს აღწერონ
ახალგაზრდა მამაკაცი
1 Как он выглядит?
2 где ои иаходится?
3 скакои целью иаходится?
4 какое время года?
მასწავლებელი აჩვენებს მოსწავლეებს
რეკლამის ვიდეოს მეორე ნაწილს ხმის გარეშე და სთხოვს მოსწავლეებს დაახასიათონ გოგონა
00:26 წუთ.
1 Оришите девочку ?
2 Как она
выглядит?
3 Какие у нее волосы?
4 Как думаите о
чем они разговаривают
კითხვა-პასუხის შემდეგ
მასწავლებელს მომზადებული აქვს
დიალოგის ფრაზები ბარათებზე და მოსწავლეებს ავალებს ჯგუფებში ააწყონ ეს დიალოგი და
წარმოადგინონ კლასის წინაშე. პირველი ჯგუფი წარმოადგენს დიალოგს ბიჭი ეცნობა გოგოს,
მეორე ჯგუფი წარმოადგენს დიალოგს გოგო ეცნობა ბიჭს
- Можно с тобои рознокомиться
?
- Да
- Как тебя зовут ?
- Меня зовут Анна
- Сколко тебе лет ?
- Мне 10 лет
- Где ты живешь ?
- Я живу в Тбилиси
- Что ты любишь делать свободное времья ?
- Я лублю плавать и рисовать
- Рад (а) знакомсту с вами ?
- Я тоже рад (а) знакомству
|
ფილმის ანალიზი;
კითხვა პასუხი;
ვარაუდების გამოთქმა;
ეს მეთოდი
ავითარებს საკუთარი აზრის გამოხატვისა და აზროვნების უნარ-ჩვევებს;
|
საერთო საკლასო;
ჯგუფური.
|
კლიპი
ეს რესურსი ეხმარება მასწავლებელს ახალი
თემისათვის კონტექსტის შექმნაში, მოსწავლეთა მოტივაციის შენარჩუნებაში და თემის
ვიზუალიზაციაში.
|
15- წთ
|
აქტივობა#4- შემდეგ (გაწაფვა)
მასწავლებელი წინასწარ აკრავს დაფაზე კონსტრუქციებს
( გამოსაყენებელ სიტყვებს არეულად), რომლის
გამოყენება საჭიროა დიალოგის შედგენისას
Придумаите диалог и разыграите его
მოსწავლეებს
წყვილებში ევალებათ ააწყონ დიალოგი და წარადგინონ კლასის წინაშე.
სიტუაცია:
1.მოსწავლე გადადის სხვა სკოლაში და ეცნობა კლასის დამრიგებელს.
Здравствуите
-
Как тебя зовут?
-
Из какои школы ты переехал ?
- Как
ты училсья ?
-
Какои предмет тебе больше нравиться ?
-
Твои хобби ?
-
Очень приятно ?
სიტუაცია
2.შეხვედრა ტურისტთან
-Откуда
приехали?
-как
тебя зовут?
-Вы
один приехали или с кем-то?
-как
вас зовут
-Откуда
начать осмотреть Грузию?
-с восточнои
Грузии или с западнои Грузии
-
Я вам советую начать из Тбилиси
-Спосибо
|
დიალოგი
|
წყვილებში
|
ფლირჩარტის
ფურცლზე წინასწარ გამზადებული დიალოგის კონსტრუქცია.
ეს რესურსი
მოსწავლეებს უწევს სკაფოლდინგის როლს დიალოგის აგებისას.
|
10-წთ
|
|
აქტივობა #5
საშინაო დავალება
მასწავლებელი ავალებს მოსწავლეებს ააწყონ დიალოგი
უკრაინაში ტურისტად ჩასულ ქართველსა და უკრაინელს შორის
|
ვერბალური
|
მთელი კლასი
|
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს წყვილებში მოიფიქრონ
ამბის დასასრული და წარმოადგინონ შემდეგ გავეთილზე საკუთრი ვერსია.
|
2 წთ
|
|
აქტივობა # 6 შეფასება
განმსაზღვრელი
|
ვერბალური
|
ინდივიდუალური
|
შეფასების სქემა ,, დიალოგის წარმართვა“
ეს რესურსი განსაზღვრავს მიზნის მიღწევის ხარისხს
|
3 წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
უცხ.ს.II.
22.
მოსწავლე ფლობს
ფონოლოგიურ უნარ-ჩვევებს
შედეგი მიღწეულია
თუ მოსწავლე:
გასაგებად მეტყველებს დიალოგების გათამაშებისას, ზეპირად
კითხვისას იცავს უცხოური ენისთის დამახასიეთებელ ინტონაციას, ჟღერადობას , აქვს სათანადო
გამოთქმა.
უცხ.ს.II.
23.მოსწავლეს შეუძლია ინტერაქციაში მონაწილეობა
შედეგი მიღწეულია
თუ მოსწავლე:
სვამს და პასუხობს კითხვებს ნაცნობ თემატიკაზე( მაგ.
ჩაცმულობა, საყვარელი გმირი, ჰობი, თავისუფალი დრო, სკოლა, მეგობრები და ა.შ)
დანართი#1
შეფასების
სქემა ,,დიალოგის წარმართვა’’
კრიტერიუმები
|
1-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
დიალოგის აგება კონსტრუქციის
მიხედვით
|
ვერ აგებს დიალოგს
|
უჭირს დიალოგის
აგება
|
აგებს დიალოგს მეწყვილეს დახმარებით
|
აგებს დიალოგს სრულყოფილად
|
დიალოგის ზეპირსიტყვიერებით წარმართვა
|
ვერ მეტყველებს/ დიალოგის წარმართვისას
|
ცდილობს იმეტყველოს შესაბამისი ტერმინების გამოყენებით დიალოგის წარმართვისას
|
მეტყველებს, მაგრამ უშვებს შეცდომებს
დიალოგის წარმართვისას
|
სწორად მეტყველებს დიალოგის წარმართვისას
|
No comments:
Post a Comment